چهارشنبه 24 مهر 1398

بررسی مقدمات اجرای پروژه سیماک در شهرستان فومن

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/07/17 14:37 بازدید: 22

حمید رضایی سرپرست فرمانداری شهرستان فومن در این جلسه با بیان اینکه سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، یادآور شد: استقرار دولت الکترونیک نیز یکی از بندهای اصلی سیاستهای اقتصاد مقاومتی است که اجرای آن منوط به ایجاد زیرساخت های لازم از جمله سامانه یکپارچه مدیریت املاک کشور( سیماک ) است.
وی با بیان اینکه همه ما موظف به اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی و اسناد بالادستی هستیم، گفت: معمولا در برابر ورود تکنولوژی مقاومت می شود و در آغاز کار سیستم یکپارچه دولت و سامانه فرزین نیز چنین مقاومتی وجود داشت.
رضایی با ذکر علل و ریشه مخالفتها اظهار کرد: عادت کردن به سیستم قدیمی و عدم آگاهی از قابلیت های سیستم جدید از جمله دلایل مخالفت با سامانه های جدید و نوین است.
سرپرست فرمانداری فومن اسقرار دولت الترونیک را سبب شفاف سازی در امور و فسادزدایی عنوان کرد و گفت: همواره نسبت به بروز فساد نگران و گلایه مند بوده ایم درحالیکه هرکجا شفافیت باشد فساد نیز به حداقل می رسد.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای پروژه سیماک در شهرستان فومن گفت: اشکالات به وجود آمده و نواقص احتمالی در حین کار برطرف شود و از شهرداران می خواهم که اشکالات را به طور مکتوب اعلام کنند.

گفتنی است سیماک یک زیرساخت نرم‌افزاری دانش‌بنیان، یکپارچه و جامع برای مدیریت بهینه امور املاک و نیز تسهیل و تسریع کارهای مقدماتی سرمایه‌گذاری و شکل‌گیری فعالیت‌های اقتصادی است که در تاریخ 1395.04.15 به تصویب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی رسیده و در تاریخ 1396.02.13 به عنوان پروژه اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی از سوی معاون اول رئیس¬ جمهور ابلاغ شده است.
اجرای این پروژه در سطح کشور برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته و این وزارتخانه نیز در زیرمجموعه خود، اجرای آن را به شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران محول کرده است.
عملیاتی‌سازی سیماک برای صدور تمام مجوزهای ساخت و ساز املاک در سطح کشور، در داخل و خارج شهرها و روستاها است که توسط شهرداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و نیز بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و نظام‌مهندسی ساختمان صورت می‌گیرد. کل این فرآیندها با سیماک به صورت الکترونیکی، با شفافیت کامل و رعایت ضوابط اساسی و محاسبات صحیح و غیرقابل دخل و تصرف عوارض مربوطه انجام می‌شود.
عملیاتی‌سازی سیماک به عنوان بستر یکپارچه برای استعلامات میان‌دستگاهی اماکن و املاک که عمدتاً برای تسهیل و تسریع استعلامات قانونی مورد نیاز برای اجرای طرح‌های تولیدیِ صنعتی، معدنی، کشاورزی، خدماتی (از جمله حوزه‌های گردشگری)، مدیریت مشاغل و صنوف که میان 28 دستگاه اجرایی ردّ و بدل می‌شود مصوب شده است.

پیوست ها
دولت و ملت همدلی و همزبانی