دوشنبه 27 خرداد 1398

برگزاری نشست هماهنگی رفع موانع ثبت شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان فومن

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/10/21 12:59 بازدید: 125

نشست هماهنگی رفع موانع ثبت شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان فومن در دفتر شاهین علیزاده معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری شهرستان فومن برگزار شد.

علیزاده با بیان اینکه به هیچ وجه نگاه سیاسی به تشکیل شرکت توسعه و عمران شهرستان فومن نداریم، اظهار کرد: فرمانداری صرفا هماهنگ کننده و تسهیل گر شرایط ثبت این شرکت تعاونی است و تمام اعضای هیات موسس قبلی هم اکنون نیز جزء هیات موسس جدید هستند و صرفا در راستای هرچه سریعتر راه اندازی شدن این شرکت تعاونی به تعداد اعضای هیات موسس افزوده شده است.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری شهرستان فومن با بیان اینکه به دنبال این هستیم که آثار و برکات تشکیل شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان فومن به عموم مردم شهرستان برگردد، اظهار کرد: در این راستا استفاده از ظرفیت اصناف و بازاریان، ورزشکاران و فرهنگیان راهگشا خواهد بود.

علیزاده با اشاره به ظرفیت بالای شرکت توسعه و عمران درتوسعه و آبادانی این شهرستان و همچنین رونق اقتصادی منطقه اظهار کرد: ساختمانهای دولتی بلا استفاده زیادی در شهرستان وجود دارد که می تواند بعد از ثبت این شرکت از آن به عنوان مکانی برای احداث فروشگاه های زنجیره ای و اشتغالزایی بهره گرفت.

وی با بیان اینکه طبق قانون شرکت تعاونی توسعه و عمران تنها شرکتی است که تاکید شده می تواند از شرایط خاص بدون برگزاری مزایده و مناقصه از پروژه ها بهره بگیرد، یادآور شد: تعداد اعضای لازم جهت ثبت شرکت برابر با نیم درصد جمعیت شهرستان است که پس از ثبت رسمی آن با تشکیل شرکتهای اقماری میتوان در حوزه های مختلف عمرانی، گردشگری، خدماتی ورود کرد و بدون برگزاری هرگونه مناقصه و مزایده و صرفا با مذاکره طرح های مختلف را اجرایی کرد.

در این جلسه رسایی رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان درباره این شرکت تعاونی توضیحاتی ارائه کرد و گفت: به منظور تسریع در رشد و توسعه شهرستانها، هدایت منابع مردمی به بخشهای تولیدی، بسترسازی برای ورود بخشهای تعاونی و خصوصی به فعالیتهای اقتصادی و انجام طرحهایی که به دلیل افزونه‌زا بودن آن، امکان واگذاری به بخش خصوصی وجود ندارد، در این خصوص شرکتهایی با عنوان «شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شهرستانی» که تابع قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و قانون اجرای سیاستهای کلی اصل (۴۴) قانون اساسی می‌باشند، تشکیل می‌گردد.

وی تصریح کرد: اعضای این تعاونی‌ ها کلیه افراد حقیقی متولد یا ساکن یا شاغل در آن شهرستان می‌باشند و حداقل تعداد اعضاء جهت ثبت تعاونی باید به میزان نیم درصد جمعیت آن شهرستان بر اساس آخرین آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن به تأیید اداره تعاون شهرستان باشد.

رسایی اظهار کرد: شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شهرستانی موظف هستند ترتیبی اتخاذ نمایند تا سهام تعاونی به میزان کافی برای عرضه به متقاضیان واجد شرایط جدید در هریک از ادوار تهیه و ارائه گردد. حوزه فعالیت تعاونی‌های مذکور محدود به حوزه شهرستان است و این شرکتها مجاز به انجام فعالیتهای مستقل برون شهرستانی نیستند. تأسیس دفاتر فرعی فراتر از محدوده شهرستان مشمول این ممنوعیت نمی‌شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: شرایط خرید سهام و عضویت برای کلیه افراد متولد یا شاغل شهرستان فومن با داشتن ۱۸ سال تمام شامل می شود و حداقل سهام قابل خرید ۶۰ سهم ۱۰۰۰۰۰ریالی وحداکثر ۱۵۰سهم ۱۰۰۰۰۰ریالی واریز یک سوم مبلغ سهام خریداری شده الزامی می باشد.

همچنین سایر حاضرین در این نشست نیز هرکدام نظرات خود را بیان کردند.

دولت و ملت همدلی و همزبانی