یکشنبه 30 تیر 1398

برگزاری نشست ترومای جاده ای گیلان در فرمانداری شهرستان فومن

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/08/16 10:41 بازدید: 146

نشست ترومای جاده ای گیلان با حضور فرماندار شهرستان فومن، جانشین پلیس راه گیلان، رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری گیلان، نمایندگان علوم پزشکی و هواشناسی استان صبح روز سه شنبه برگزار شد.

محمود قاسم نژاد در این جلسه اقدامات لازم جهت کاهش تصادفات را وظیفه همه دستگاه‌ها دانست و گفت: در جلسه شورای ترافیک همواره در خصوص چگونگی رفع مشکلات نقاط حادثه ساز و خطر آفرین بحث و بررسی لازم صورت می گیرد.

نماینده عالی دولت در شهرستان فومن با تأکید بر دو مقوله آموزش و آگاهی سازی شهروندان اظهار کرد: آمارها نشانگر این است که بیشترین میزان فوتی و تصادفات مربوط به موتورسواران و عابران پیاده است.

وی بر لزوم سختگیری پلیس در برخورد با فاقدین گواهینامه تأکید کرد و افزود: از هرگونه برگزاری همایش در جهت افزایش آگاهی شهروندان حمایت می‌کنیم.

قاسم نژاد عدم روشنایی راه ها و گذرگاه های کم عرض را از دلایل افزایش میزان تصادفات ذکر کرد و گفت: شاهدیم که در مسیر تولم شهر به فومن (در بخش گل افزان به پل ورودی فومن) به دلیل تاریکی مسیر در شب، امسال چهار نفر کشته شد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به مشکلات محور سراوان به فومن و همچنین فومن به ضیابر اشاره کرد و افزود: چندین استان از این محور استفاده می کنند، اما عدم توجه به ایمنی لازم در احداث این مسیر سبب افزایش تصادفات شده است.

فرماندار شهرستان فومن بر لزوم اقدامات عملی در جهت کاهش میزان تصادفات تأکید کرد و گفت: اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای نسبت به ایمن سازی نقاط حادثه آفرین اقدام کند و برای تأمین منابع مالی این نقاط مطالبه گر باشد.

سرهنگ صفاری جانشین پلیس راه گیلان با قدردانی از عملکرد فرماندار فومن و توجه ویژه ایشان به مباحث ترافیکی اظهار کرد: طی هفت ماهه ابتدایی امسال شاهد کشته شده ۱۸ نفر در حوزه راه های شهرستان فومن بوده ایم که نسبت به سال گذشته افزایش 100 درصدی را نشان می‌دهد.

وی با بیان این که تمرکز پلیس بر روی عابرین پیاده و موتورسواران بوده، اظهار کرد: شهرستان فومن یکی از شهرستان های پرتلفات جاده ای است.

سرهنگ صفاری با بیان اینکه ۸۰ درصد راه های شهرستان فومن روستایی و فرعی است، اظهار کرد: رشت به فومن با ۱۴ درصد، فومن به ماسوله ۹ درصد، فومن به سراوان ۶ درصد تلفات در آن ها رخ داده و محور فومن به ضیابر یکی از پرحادثه تربین محورها است.

رضایی رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان از کاهش ۱۱ درصدی تلفات در سطح استان نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: آمار تلفات در شهرستان فومن دو برابر شده است.

وی از شناسایی و تثبیت ۹۷ نقطه پرتصادف در سطح استان خبر داد و افزود: به دلیل کمبود اعتبارات سالیانه سه الی چهار نقطه رفع خطر می شود، اما آشکارسازی تمام نقاط انجام شده است.

گفتنی است در این جلسه دکتر حیدری نماینده مرکز تحقیقات ترومای جاده ای گیلان به ارائه گزارشی از روند فعالیت‌ها و همچنین آخرین وضعیت حوادث ترافیکی در استان گیلان و شهرستان فومن پرداخت.

حیدری، عبور و مرور ماشین‌های سنگین و سبک در یک محور، فقدان روشنایی، گاردریل، خط‌مشی نامناسب را از جمله دلایل بروز تصادفات اعلام کرد و پیشنهاد کرد که نسبت به آشکارسازی موتورسواران با شبرنگ جهت کاهش تصادفات در سطح شهرستان اقدام شود.

دولت و ملت همدلی و همزبانی