چهارشنبه 30 مرداد 1398

بازدید فرماندار و نماینده محترم شهرستان فومن از پروژه های راهسازی در روستاهای گوشلوندان و کیابان

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/03/27 16:10 ویرایش : ‎1397/03/27 17:25 بازدید: 577

دکتر محمود قاسم نژاد فرماندار شهرستان فومن به منظور بررسی سطح پیشرفت و اطلاع از آخرین وضعیت پروژه های راهسازی در شهرستان، روز یکشنبه مورخ 27 خرداد 1397 به همراه حجت الاسلام مهدی افتخاری نماینده شهرستان های فومن و شفت و رؤسای محترم بنیاد مسکن و اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان فومن از پروژه های در حال اجراء در دو روستای گوشلوندان و کیابان بازدید به عمل آوردند.

دکتر قاسم نژاد ضمن بررسی دقیق وضعیت اجرایی پروژه های راهسازی، با پیمانکاران و اهالی روستاهای مذکور به گفتگو نشستند.

پروژه اجرای آسفالت شبکه معابر روستای گوشلوندان به حجم 18 هزار متر مربع معادل 4/5 کیلومتر تحت نظارت بنیاد مسکن شهرستان فومن، با پیگیری فرمانداری، نماینده محترم شهرستان و اهالی محترم روستای گوشلوندان پس از تصویب در کمیته برنامه ریزی شهرستان از خرداد 1397 به مدت سه ماه اجراء می شود که هم اکنون پیشرفت آن 80 درصد گزارش شده است.

فرماندار شهرستان فومن در بخش دوم بازدید خود، بر وضعیت اجرای پروژه راهسازی در روستای کیابان از نزدیک نظارت کردند.

پروژه روکش راه روستایی کیابان که پس از تکمیل آن حدود 1000 خانوار از آن بهره مند خواهند شد، بخشی از برنامه ریزی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده استان گیلان می باشد که به موجب آن تا پایان شهریور ماه، 20 کیلومتر راه ساخته خواهد شد. پروژه حاضر، راه دسترسی به روستاهای کیابان، مالوان، الاسر و لادمخ را به طول 5 کیلومتر و عرض 5/5 متر ترمیم و روکش می کند.

بازدید فرماندار فومن از پروژه مذکور به منظور نظارت بر وضعیت اجرای برنامه ریزی های صورت پذیرفته در سال های 1396 و 1397 به منظور رسیدگی به 120 کیلومتر از راه های اصلی، فرعی و روستایی بالای 25 سال قدمت در شهرستان فومن بود که از بستر و رویه مناسبی برخوردار نبودند.

دکتر قاسم نژاد به همراه نماینده شهرستان و سایر همراهان، در گفتگویی صمیمی با اعضای شورا، دهیار و جمعی از اهالی این روستا، به بیان سخنان خود در خصوص وضعیت راه های روستایی در شهرستان پرداختند. ایشان با اشاره به این که میانگین ضریب برخورداری روستاهای استان گیلان از راه روستایی 50 درصد است، از سطح برخورداری 70 درصدی شهرستان فومن که بالاتر از میانگین استانی است خبر دادند و ضمن تقدیر و تشکر از تلاش های دست اندرکاران پروژه های راهسازی، خواستار استمرار فعالیت ها جهت افزایش خدمت رسانی به مردم شهرستان فومن شدند.

در ادامه، فرماندار و رئیس شورای اداری شهرستان فومن به پرسش های شماری از اهالی روستای کیابان درخصوص مشکلات و مسائل مربوط به کشاورزی، به ویژه تأمین آب برای مزارع پاسخ دادند و در زمینه پیگیری و رفع شماری از مشکلات مبرم که گریبانگیر روستاییان شده است، قول مساعد دادند.

فرماندار شهرستان فومن با تأکید بر دغدغه خود درخصوص وضعیت اشتغال در سطح روستاها و لزوم برنامه ریزی جهت افزایش سطح اشتغال شهروندان، اظهار امیدواری کردند که با مساعدت نماینده محترم شهرستان و تلاش شبانه روزی دستگاه های اجرایی، زمینه مساعدی برای افزایش اشتغال زایی در شهرستان فراهم گردد. ایشان اظهار داشتند که پیش از انقلاب، در رابطه با افزایش اشتغال در روستاها اقدام شاخصی صورت نپذیرفت و سطح برخورداری از آب شرب، برق، گاز، راه و بهداشت در روستاهای شهرستان بسیار پایین بود که به لطف انقلاب اسلامی و تلاش دست اندرکاران کشور، اقدامات مؤثری در این زمینه انجام شده است.

دکتر قاسم نژاد افزودند که با وجود تلاش ها همچنان نارضایتی هایی در میان روستاییان مشاهده می شود که دلیل آن را وضعیت اقتصادی نامساعد عنوان کردند. ایشان با تأکید بر چاره گشا بودن توجه به بخش کشاورزی و گردشگری برای افزایش اشتغال، خواستار توجه بیشتر به راه های اشتغالزایی جهت حفظ جمعیت روستاها شدند.

همچنین تأکید بر اهمیت شرکت توسعه عمران در روستاها و امکان پذیری عضویت مردم در این شرکت، بخش دیگری از سخنان ایشان بود. فرماندار فومن، امکان سرمایه گذاری عمومی در این شرکت ها و جمع آوری سرمایه لازم جهت اجرای پروژه های مختلف را از مزایای این شرکت اعلام کرد. ایشان در انتها از برنامه ریزی برای برگزاری نشستی با اعضای شوراهای روستا و دهیاران جهت دعوت مردم به عضویت در شرکت توسعه عمران برای برخورداری از مزایای آن به ویژه تسهیلات ارزان قیمت خبر دادند.

حجت الاسلام مهدی افتخاری نماینده شهرستان های فومن و شفت نیز ضمن تشکر از تلاش های اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای فومن و پیمانکار پروژه راه روستای کیابان، از کم توجهی به بخش های مرکزی در دو شهرستان فومن و شفت در سال گذشته انتقاد کردند و تمهیداتی جهت مشخص شدن ورودی شهرستان شفت را خواستار شدند. ایشان در ادامه، از فرماندار شهرستان فومن، خواستار ادامه پیگیری ها برای اجرای پروژه های عمرانی، ساماندهی انهار به ویژه پس از زمان برداشت محصول برنج و همچنین شن ریزی برای برخی راه های روستایی شدند.

دولت و ملت همدلی و همزبانی