یکشنبه 29 اردیبهشت 1398

گزارش نماینده شهرستان های فومن و شفت درباره پل ورودی شهر فومن

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/05/20 18:04 بازدید: 179

حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی افتخاری در مصلی نماز جمعه فومن با بیان اینکه بنده در ابتدای راه به هشت دلیل اعتقاد داشتم که پل ورودی فومن دارای اشکال است و باید اصلاح‌ شود، گفت: برای اصلاح پل ورودی فومن در سال اول خدمت، کمیته های فنی و‌ تخصصی را تشکیل دادیم.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با تصریح اینکه طبق ضوابط در ورودی شهر فومن باید تقاطع هم سطح‌ یا غیرهمسطح یا تقاطع مرکب برای تلاقی دو مسیر اجرا شود، ادامه داد: مسیر فومن ـ سراوان به دلیل ترانزیتی بودن نباید دارای مانع و تقاطع هم سطح باشد.

وی یکی از روش های ساخت اصولی را ساخت میدان، رو گذر و زیر گذر دانست و افزود: گذر زمان زیاد از ساخت این پروژه، ضرر زیادی به پل ورودی فومن وارد کرد.

افتخاری با تأکید بر اینکه ما مخالف طرح‌ اولیه پل نبودیم، خاطرنشان کرد: به خاطر هزینه زیاد، در گذر زمان کم کم نقشه های پروژه را کوچک تر و ناکارآمد کردند که ما با اجرای آن طرح ناقص مخالف بودیم.

این مسئول با یادآوری اینکه مسئولان سابق به جای اینکه ابتدا زمین ها را خریداری کرده و سپس پل را بنا کنند، با عدم این کار، ارزش افزوده بسیاری به زمین های اطراف پروژه وارد کردند، خاطرنشان کرد: اگر پل با وضع موجود تکمیل می شد، ضرر زیادی در حوزه جذب گردشگر و ارزش بصری به شهر فومن‌ وارد می شد.

افتخاری با اشاره به اینکه در گذشته به جای اینکه از شن های رودخانه ای رمپ پروژه را تکمیل کنند، خاک را از گل و سنگ کوهی تهیه کردند، متذکر شد: ناظران سابق چشمشان را در برابر پل ورودی فومن بسته بودند تا اینکه برخی برای انجام یک‌ کار دوبار پول بگیرند.

وی پل ورودی را خیانت‌ به اقتصاد شهر فومن دانست و افزود: اگر مسئولان بزرگ شهر اجازه دهند، بنده اسامی متخلفان و سوء استفاده ‌گران را خواهم گفت.

افتخاری با بیان اینکه نظرات بنده در خصوص پل ورودی فومن فنی و تخصصی بود، اضافه کرد: با کمک جوانان متخصص پروژه ای را ارائه دادیم که مسئولان متقاعد شوند پروژه پل ورودی فومن اشتباه و غیرکاربردی است.

وی با تصریح اینکه انجام چنین پروژه ای مطالعات مختلف و بزرگی نیاز دارد که در پل ورودی فومن هرگز وجود نداشت، اضافه کرد: در تمام جاده های بیابانی پلی مانند پل ورودی فومن را می سازند که اجرای این طرح بدون در نظرگیری شرایط منطقه آغاز شد.

این مسئول با تأکید اینکه رمپ های در نظر گرفته شده پل ورودی، فومن را از مقصد گردشگری به مسیر گردشگری تبدیل می کرد، ادامه داد: اجرای شنی‌ رمپ ‌‌ها خط منظر منطقه را به هم زده بود.

وی‌ با اشاره به اینکه این پروژه، توسعه علمی ما در ساخت دانشگاه ها را در ورودی شهر از بین‌ برد، ادامه داد: این پل با قطع درختان زیبایی شهر را از بین‌ برد.

افتخاری با تأکید بر اینکه در مسیر اصلاح پل بدرفتاری های زیادی را نثار ما کردند، افزود: برخی ها به‌ چند نفر مأموریت دادند که هرچه دلشان می‌ خواهد به من بگویند و جو منفی راه بیندازند.

نماینده فومن و شفت در مجلس با اشاره به اینکه هیچ رسانه دلسوزی اقدامات ما را پوشش نداد، خاطرنشان کرد: هیچ مسئول محلی در این شهر برای جذب منافع عمومی در خصوص پل ورودی با من همصدا نشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، اعتبار اصلاح پل ورودی فومن را ۳۰ میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: در آینده قرار است که‌ دکل های فشار قوی‌ بالای پل‌ ورودی فومن‌ نیز به دلیل عدم نظارت مسئولان گذشته اصلاح‌ شود که فشار‌ قطعی برق شهر شفت روی شهر فومن‌ خواهد بود.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بنده هیچ‌ غرض سیاسی در خصوص اصلاح پل ورودی فومن نداشتم و ندارم، گفت: برخی‌ ها برای تخریب یا عدم‌ تخریب پل ورودی از سوی‌ ما شرط بندی کردند.

وی با تصریح اینکه نمی دانم چرا مردم به افرادی که باعث کینه و نفاق هستند و سنگ پراکنی می‌کنند، اعتماد می کنند، افزود: بنده در جلسات متعدد سه پیشنهاد اجرایی مانند اجرای میدان، میدان‌ زیر گذر و یا اجرای طرح‌ اولیه را ارائه دادم که اجرای طرح اولیه نیازمند ۸۰‌ میلیارد تومان هزینه بود.

دولت و ملت همدلی و همزبانی